Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Like

Metoda de a calatorii in astral

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Metoda de a calatorii in astral

Mesaj Scris de OpHaNiM la data de 4/3/2011, 02:38

Înainte de exersare, trebuie să rostiţi obligatoriu mantra ocrotitoare: "Să fie lumină şi pace în
ceruri...".Întindeţi-vă pe un pat neted (tare şi fără pernă) cu capul spre nord. Respiraţia superficială. Timp
de 3-5 min. concentraţi raza gândului asupra bazei conului chakrei Manipura. În acelaşi timp, trimiteţi
energia-externă prin ambele mâini spre vârful conului chakrei, dirijând energia în sensul acelor de
ceasornic spre baza acestuia. Când simţiţi o suprasaturare (aveţi senzaţia ca şi când conul chakrei este
precum o minge umflata puternic sau că au loc vibraţii puternice şi neplăcute) uniţi vârfurile degetelor
pentru 5-6 secunde, apoiîntoarceţi-le în poziţia iniţială (paralele cu trunchiul).
Folosind autosugestia, deschideţi-vă "ecluza" sugestională prin formula: "Fiecare cuvânt,
fiecare gând al meu va fi uşor recepţionat de către psihic, bioenergosistem şi se va îndeplini". Timp de
15-20 minute uitaţi-vă în sus (de exemplu, la tavan) şi concentraţi-vă atenţia asupra unui singur gând:
"Corpul meu subtil astral poate uşor, fără greutate să se desprindă de corpul meu fizic grosier". Repetaţi
până când acest gând se împleteşte cu dorinţa voastră arzătoare într-un tot unitar. Primul semn este o
uşoară vibraţie a corpului. Apoi, comutaţi ochiul minţii (nu luaţi privirea de la tavan) asupra învelişului
vostru astral (de culoare galbenă, unit cu Manipura) timp de aproximativ 3 minute. Vizualizaţi-1 cu
claritate (mental). În aceiaşi timp autosugestionaţi-vă cu formula: "Corpul meu astral conduce uşor corpul
grosier. Materia grosieră se va desprinde uşor, la dorinţa mea, de cea subtilă. Corpul meu astral devine
acum de o mie de ori mai puternic decât cel fizic şi îl pot trimite uşor la orice distanţă, apoi îl pot întoarce
uşor. Voinţa mea dirijează uşor astralul".
Efectuaţi o puternică trimitere de energie din chakra Manipura spre învelişul astral. Prin efort
de voinţă şi dorinţă puternică (dar fără supraâncordare fizică) separaţi încet corpul astral, ridicaţi-1 până
la tavan, rostind de trei ori formula de autosugestionare: "Am învins forţa gravitaţională, a Pământului".
Veţi simţi o împingere uşoară şi dublura voastră astrală se va afla lângă tavan. Apoi, daca doriţi, puteţi
trece prin perete, puteţi să vă înălţaţi spre stele... Legătura dintre învelişul astral şi cel fizic se păstrează în
permanenţă. Ceea ce vede învelişul vostru astral, vede şi cel fizic. Transmiterea informaţiei se realizează
prin canalul bioenergoinformaţional.
Dacă veţi simţi extenuare, întoarceţi imediat învelişul astral. Atunci când astralul este
puternic slăbit, prin forţa gândului (deoarece controlul trebuie să fie permanent) deschideţi "ecluzele" de
33
la vârfurile degetelor, direcţionaţi energia spre Manipura încărcând-o şi trimiteţi un puternic flux de
energie astralului.
În primii 2-3 ani, atunci când efectuaţi acest exerciţiu, lângă dumneavoastră trebuie să se afle
obligatoriu un profesionist, un maestru, pentru a fi în siguranţă. Altfel, există pericolul de a nu întoarce
corect învelişul astral sau, şi mai periculos, de a nu-1 întoarce deloc, ceea ce echivalează cu moartea
fizică. Învăţaţi să vă controlaţi şi, în primii ani, nu îndepărtaţi astralul la distanţe mari.

OpHaNiM

Reputatie : 4552

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum