Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Like

Cele 7 Duhuri ale lui Dumnezeu X

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cele 7 Duhuri ale lui Dumnezeu X

Mesaj Scris de OpHaNiM la data de 27/11/2010, 20:17

Cele 7 Duhuri ale lui Dumnezeu

Urmeaza o relatare.
Am crescut intr-o biserica (penticostala) care crede ca Dumnezeu Tatal (Iahve) si Isus Fiul (Iesua) sunt unul si acelasi, ca Dumnezeu a venit pe pamant intrupandu-se din pantecele fecioarei Maria dar avand Duhul lui Dumnezeu(Iahve).Aceasta insa nu a fost imaginea ce mi-am facut-o citind scripturile.Vreau sa descriu cateva lucruri ce le-am gasit foarte importante.Isus (Iesua) a spus in Ioan 3:13 ca “Nimeni nu s-a suit in cer, afara de Cel ce S-a pogorat din cer, adica Fiul omului, care este in cer.”(Aceasta probabil ca ar fi trebuit in ipoteza de mai sus sa sune Fiul omului care este din cer.)

Ei bine, m-am gandit la aceasta de multe ori.M-am gandit la Enoh, Evrei 11:5 “Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamant, ca sa nu vada moartea.Si n-a mai fost gasit, pentruca Dumnezeu il mutase.Caci inainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.” aceasta nu spune explicit ca a fost inaltat la cer, dar eu citind inteleg deslusit ca asa a fost.Atunci sa ne uitam la alte citate, Matei 17:3, Marcu 9:4, Luca 9:30-31 care spun ca Moise si Ilie s-au aratat alaturi de Isus, Petru, Iacov si Ioan pe munte, vorbind cu Isus (Iesua) despre “sfarsitul Lui, pe care avea sa-l aiba in Ierusalim.”

Stim ca Moise a murit chiar inainte ca poporul Israel sa treaca raul Iordan, si de asemenea stim ca Ilie a fost inaltat la cer intr-un vartej de vant, 2Regi 2:11.Intrebarea care ramane, este cum acesti doi oameni s-au aratat dupa 1300 si 700 ani mai tarziu pe munte alaturi de Isus(Iesua), aducandu-i mesajul de la Dumnezeu(Iahve) despre moartea ce trebuia sa urmeze? Isus a spus ca nici un om nu s-a suit in cer, decat daca mai intai a coborat din cer.Aceasta trebuie sa aiba un sens, trebuie sa se potriveasca intr-un anume fel.Am auzit oameni spunand ca Ilie nu a fost cu adevarat inaltat pana la cer, ci a fost lasat undeva pe varful unui munte, ca sa nu poata fi gasit, folosind ca argument scrisoarea pe care Imparatul Ioram(Imparatul lui Iuda – 2Cronici 21:12) a primit-o de la Ilie, drept dovada ca el nu a fost inaltat la cer, dar atunci ar fi alte doua posibitati:1) ca Ilie a scris aceasta inainte de a fi inaltat sau 2) ca imparatul Ioram amintit aici (ca Imparat al lui Iuda) a fost inaintea Imparatului Ioram(imparat al lui Israel) intrucat aceasta este cartea Cronicilor imparatilor lui Iuda si nu cartea Imparatilor-Sirul imparatilor din partea de nord a Israelului. In orice caz, aratarea pe varful muntelui a fost 700 ani mai tarziu. Isus (Iesua) a zis ca nici un “OM” nu s-a suit in cer.Ce i-a spus insa lui Nicodim inaintea acestui verset? Ioan 3:12 “Daca v-am vorbit despre lucruri pamantesti si nu credeti, cum veti crede cand va voi vorbi despre lucrurile ceresti?”Eu cred ca in versetul 13 i-a vorbit despre lucruri ceresti.Deci, daca nici un “OM” nu s-a suit in cer doar cel ce s-a pogorat din cer, si Moise si Ilie au coborat atunci, trebuie ca ei au coborat din cer mai intai, ca sa poata fi in stare sa urce mai apoi in cer.Atunci, daca ei au coborat mai intai din cer, atunci trebuie ca ei sa fi existat in cer mai dinainte.Aceasta starneste alte intrebari. Daca Ioan Botezatorul a fost de fapt Ilie, si Mesia a spus ca el a fost:Matei 11:14 “Si, daca vreti sa intelegeti, el este Ilie, care trebuia sa vina”, Matei 17:10-13, Marcu 9:11-13, desi in Ioan 1:21, Ioan insusi a spus ca el nu este Ilie, dar aceasta indica doar faptul ca el nu stia cine a fost, dar Isus(Iesua) stia bine cine a fost.Acesta pare sa fie un indiciu ca e posibil ca un duh din cer sa coboare si sa fie nascut din femeie si barbat dar sa fie locuit de un spirit din cer.

Sa mai privim la cateva citate.Prima data cand am citit despre inaltarea lui Ilie, am remarcat ceva foarte ciudat.In timp ce el a fost luat Elisei se uita striga (2Regi 2:12),”Parinte!Parinte!Carul lui Israel si calarimea lui!”M-am gandit ca asta e foarte ciudat.Cand am citit in capitolul 13 despre moartea lui Elisei(2Regi 13:14), imparatul lui Israel s-a pogorat la el, a plans pe fatza lui, si a zis:”Parinte!Parinte!Carul lui Israel si calarimea lui!”Aceasta m-a facut sa ma intreb si mai mult, ce vrea sa insemne aceasta?Stiu ca o masura indoita din duhul lui Ilie era peste Elisei.Aceasta a fost cererea pe care Elisei i-a facut-o lui Ilie in ziua cand Ilie a fost rapit la cer.Am remarcat de asemenea ca Ilie a onorat aceasta cerere a lui Elisei fara sa ceara permisiunea lui Dumnezeu(Iahve).

Vroiam sa vad ce inseamna “Parinte!Parinte!Carul lui Israel si calarimea lui!”.Am ajuns la Psalmul 68:17 “Carale Domnului se numara cu douazecile de mii, cu mii si mii:Domnul este in mijlocul lor, venind din Sinai, in locasul Sau cel sfant.” (discrepanta intre traducerea Cornilescu si traducerea in limba engleza King James unde se face urmatoarea precizare - “Carale Domnului se numara cu douazecile de mii, chiar mii de INGERI:Domnul este in mijlocul lor, venind din Sinai, in locasul Sau cel sfant.”).Incep sa vad ceva aici.Carele in profetii insemneaza Ingeri, sau mesageri ceresti. Sa ne uitam in Isaia 66:15 “Caci iata, Domnul vine intr-un foc, si carale Lui sunt ca un vartej; Isi preface mania intr-un jaratic, si amenintarile in flacari de foc.” Aici carele se pare ca sunt folosite cu sensul de ingeri, sau in Psalmul 104:3,4 “Cu apele Iti intocmesti varful locuintei Tale;din nori iti faci carul, si umbli pe aripile vantului.Din vanturi iti faci soli, si din flacari de foc, slujitori.”Asta ma duce cu gandul la Zaharia 6:1-8. Aici vedem 4 cara ce ieseau dintre doi munti de arama, si la aceste care sunt cai rosii, negri, albi si baltati (cu picatele).Am recunoscut aici carele ca si ingeri iar caii i-am recunoscut ca si sentiinte ale lui Dumnezeu(Apocalipsa 6). Zaharia 6:5 “Acestia sunt cele patru vanturi ale cerurilor cari ies din locul in care stateau inaintea Domnului intregului pamant.”Ii vedem ca si patru fapturi vii in Ezechiel 1:13-19 si in capitolul 3:13.De remarcat ca aici au roti.De asemenea in capitolul 10:9-21.Aici sunt numiti Heruvimi, dar in Zaharia 6 ei sunt trimisi sa se plimbe incoace si incolo pe pamant.Versetul 7 “Duceti-va de cutreierati pamantul!...Si au cutreierat pamantul.”Asadar ei cutreiera pamantul incoace si incolo.Acum incep sa faca sens in mintea mea.Ilie este unul dintre acesti heruvimi care e trimis pe pamant.Cum altfel ar fi putut el sa se suie in cer daca n-ar fi coborat mai inainte din cer, si daca Ilie e un heruvim, tot asa ar trebui si Moise sa fie unul, pentru ca stim ca el a murit in tara Moab, dar a fost de asemenea pe munte cu Isus (Iesua) in acea zi.Ii gasim de asemenea reprezentati ca fiind patru vanturi Ezechiel 37:9 “...Duhule, vino din cele patru vanturi...”, patru ingeri Apocalipsa 7:1”...am vazut patru ingeri, care stateau in picioare in cele patru colturi ale pamantului,Ei tineau cele patru vanturi ale pamantului, ca sa nu sufle vant pe pamant,nici pe mare, nici peste vreun copac.”, patru fapturi vii Apocalipsa 4:6”In mijlocul scaunului de domnie si imprejurul scaunului de domnie stau patru fapturi vii, pline cu ochi pe dinainte si pe dinapoi.”

De asemenea, mai sunt 2 heruvimi care stau de o parte si de cealalta a tronului lui Dumnezeu(Iahve).Ei erau reprezentati de cei doi heruvimi de aur care erau in templu, de o parte si de alta a chivotului (Exod 25:18-22).Dumnezeu a poruncit ca acestia sa fie facuti din lemn de maslin.Asta ma duce cu gandul la Zaharia capitolul 4.Aici vedem un sfesnic cu totul de aur si un vas cu untdelemn deasupra lui avand sapte tevi pentru 7 candele care sunt in varful sfesnicului.Un lucru care imi place intotdeauna la Zaharia este ca el pune intrebari.Daca ceva din ce vede nu intelege, el spune “Ce inseamna lucrurile acestea?”.Ingerul i-a raspuns...”Lucrul acesta nu se va face nici prin putere, nici prin tarie, ci prin Duhul Meu, -zice Domnul ostirilor!”El a continuat cu alte precizari, dar aceasta parte a fost raspunsul la intrebare.De asemenea el a spus ca langa vas erau doi maslini, unul la dreapta vasului,si altul la stanga lui.In versetul 11 si 12 Zaharia a intrebat, “Ce insemneaza acesti doi maslini, la dreapta sfesnicului si la stanga lui?”si”cele doua ramuri de maslin, care sunt la cele doua tevi de aur , prin cari curge uleiul auriu din el?”Raspunsul a fost “Acestia sunt cei doi unsi, cari stau inaintea Domnului intregului pamant.”

Aici vedem cele Sapte Duhuri ale lui Dumnezeu (Iahve) reprezentate de UN sfesnic cu SAPTE tevi ce aduc uleiul din VAS pentru a produce SAPTE flacari, UN SFESNIC CU SAPTE BRATE, atunci mergem la Apocalipsa 11:3-4.”Voi da celor doi marturi ai mei sa prooroceasca, imbracati in saci, o mie doua sute sase zeci de zile.Acestia sunt CEI DOI MASLINI si CELE DOUA SFESNICE, cari stau inaintea Domnului pamantului.”Aceasta imi spune ca cei Doi Maslini (sau brate) sunt parte din cele sapte brate ale sfesnicului, sau parte a celor Sapte Duhuri ale lui Dumnezeu.Acum ce insemneaza in Zaharia 4:12 ca ei (cei doi maslini-cele doua ramuri) golesc uleiul auriu din vas prin cele doua tevi de aur?Va trebui sa las asta pentru un alt studiu, dar nu cred ca vreunei persoane ce studiaza scripturile I va fi greu sa inteleaga ca uleiul reprezinta Duhul, (Duhul lui Dumnezeu-Iahve) revarsat pe pamant, Fapte 2:17-21.

Sa mai privim cateva citate din Apocalipsa.Apocalipsa 1:4 “...Har si pace voua din partea Celui ce este, Celui ce era si Celui ce vine, si din partea celor SAPTE DUHURI, care stau inaintea scaunului Sau de domnie”.Apocalipsa 3:1 “...Iata ce zice Cel ce are cele SAPTE DUHURI ale lui DUMNEZEU si cele sapte stele...”Apocalipsa 4:5 “Din scaunul de domnie ieseau fulgere, glasuri si tunete.Inaintea scaunului de domnie ardeau sapte lampi de foc, care sunt cele SAPTE DUHURI ale lui DUMNEZEU.” Apocalipsa 5:6 “...Si la mijloc, intre scaunul de domnie si cele patru fapturi vii, si intre batrani, am vazut stand in picioare un Miel.Parea junghiat, si avea sapte coarne si sapte ochi, care sunt cele SAPTE DUHURI ale lui DUMNEZEU, trimise in tot pamantul”. Aici avem sapte marturii despre cele Sapte Duhuri, fiind Sapte Lampi de Foc, si fiind trimise pe pamant.Cand incerci sa corelezi toate aceste ganduri impreuna, devine clar ca anumiti oameni ce au trait in timpul vechiului testament erau in realitate duhuri ceresti intrupate in fiinte omenesti, nascuti din parinti omenesti, cu o sarcina specifica de indeplinit.

Deci, Isus (Iesua) a stiut despre ce a vorbit cand a spus ca nimeni nu s-a suit in cer, doar acei ce au coborat mai intai din cer.In Faptele Apostolilor 2:34 Petru, in cuvantarea de la Cincizecime a spus, “Caci David nu s-a suit in ceruri...” aratandu-ne ca este o diferenta intre fiinta umana care a fost David, si duhul care a fost trimis din fatza tronului precum Moise, Ilie, si altii.De exemplu, de ce credetzi ca Isus (Iesua) a daruit nume speciale lui Petru (Chifa – talmacit inseamneaza piatra, Ioan 1:42, Matei 16:18), Iacov si Ioan (Boanerghes -talmacit inseamna fiii tunetului, Marcu 3:17)? De ce a cerut celorlalti ucenici inafara de cei trei amintiti sa iasa afara din camera, de multe ori cand urma sa infaptuiasca minuni, in special la invierea mortilor? De ce au fost acesti trei alesi sa urce pe munte in ziua cand Moise si Ilie li s-au aratat? A fost Ioan Botezatorul unul dintre aceste Duhuri din Ceruri? El a spus “NU” cand a fost intrebat despre aceasta, dar Isus (Iesua) a spus ca a fost.Nu cred ca Ioan a stiut aceasta cu certituine.Eu cred ca undeva pe pamant, chiar in aceasta ora sunt doi oameni care sunt cei doi martori din Apocalipsa 11.Ma indoiesc de faptul ca ei sunt convinsi cine sunt, dar precum Moise, care a crezut ca el e trimis sa izbaveasca copiii lui Israel, si a crezut ca Israelitii vor cunoaste ca el a fost trimis, patruzeci de ani inainte ca aceasta sa se implineasca, Fapte 7:22-34,”...Credea ca fratii lui vor pricepe ca Dumnezeu prin mana lui le va da izbavirea...”.Probabil il aveau in inimile lor.Am vazut multi oameni declarand ca sunt ca si el, dar nu am vazut nici unul imbracandu-se in sac.Aici e ceva ce insemneaza enorm pentru mine, dar e ceva ce a fost personal intre mine si Dumnezeu(Iahve), asa ca poti sa primesti sau sa nu primesti acest lucru.Intotdeauna spuneam ca este Trinitate, precum majoritatea oamenilor din biserica, si spuneam ca a fost unul singur, si acesta a fost Isus, precum spunea biserica in care am crescut.De asemenea, spuneam intotdeauna ca SAPTE a fost numarul lui favorit, deci l-am intrebat pe Iahve (Dumnezeu) in legatura cu asta, si intr-o noapte (nu stiu daca dormeam sau nu), El mi-a spus, “SAPTE NU E NUMARUL MEU PREFERAT, EU SUNT SAPTE.”Nu NOI suntem SAPTE, ci EU SUNT SAPTE.Asta m-a facut sa inteleg tot ce am descris.O sa mai amintesc alti oameni despre care cred ca au avut Duhul lui Iahve, o sa numesc doar cativa, Samuel, cum altfel ar fi putut Saul sa aduca duhul lui, daca nu a fost unul dintre acestia?!Ieremia 1:5 “Mai inainte sa te fi intocmit in pantecele mamei tale, te cunosteam, si mai inainte ca sa fi iesit tu din pantecele ei, Eu te pusesem deoparte, si te facusem prooroc al neamurilor.”,si el a avut o sarcina de indeplinit, “ca sa smulgi si sa tai, sa darami si sa nimicesti, sa zidesti si sa sadesti”,Ieremia 1:10.

Lui Ezechiel i s-au spus aceleasi lucruri care I s-au spus lui Ioan, Ezechiel 2:8-9,3:1, resp. Apocalipsa 10:9, sa manance intregul sul – carte, apoi sa profeteasca casei lui Israel.Printre altele, sunt si indicii cu privire la cei ce au aceste Duhuri si cei ce nu il au.Avraam, Isaac si Iacov nu au fost dintre acestia, la fel David si Daniel nu au fost dintre cei sapte, poti sa primesti asta sau nu.Nu e o chestiune de mantuire, doar un cuvant de cunostinta care ne ajuta sa intelegem alte parti ale scripturilor.Cateva lucruri care tin sa le explic, in traducerea engleza King James (precum si Cornilescu, cea romaneasca) in Apocalipsa 1:20 traducerea e ca “...cele sapte sfesnice sunt sapte biserici”.Daca vei privi scrierea greceasca, acolo spune sapte sfesnice...sapte biserici a fost adaugat de traducatori, crezand ca acestea sunt cuvintele care trebuiesc puse aici.Eu cred ca ar fi trebuit sa spuna sapte sfesnice sunt in cele sapte biserici, are mult mai mult sens.

Acum, in 1Corinteni 15:24-28, aici avem multe pronume folosite care pot crea confuzie pentru cineva, deci voi explica acest pasaj inlocuind pronumele cu substantive:”In urma, va veni sfarsitul, cand El (Fiul) va da Imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal(Iahve), dupa ce (Fiul) va fi nimicit orice domnie, orice stapanire si orice putere.Caci trebuie ca El (Fiul) sa imparateasca pana (Tatal) va pune pe toti vrajmasii supt picioarele Sale.Vrasmasul cel din urma, care va fi nimicit, va fi moartea. Dumnezeu(Tatal), in adevar, a pus totul supt picioarele Lui(ale Fiului).Dar cand zice (Dumnezeu) ca totul i-a fost supus (Fiului), se intelege ca afara de (Tatal)Cel ce I-a supus totul(Fiului).Si cand toate lucrurile Ii vor fi supuse(Fiului), atunci chiar si Fiul Se va supune (Tatalui)Celui ce I-a supus toate lucrurile, pentruca Dumnezeu(Tatal-Iahve) sa fie TOTUL in TOTI.”

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Efeseni 4:6-13

"Este un singur Dumnezeu si Tata al tuturor, care este mai pe sus de toti, care lucreaza prin toti si care este in toti.Dar fiecaruia din noi harul i-a fost dat dupa masura darului lui Hristos.De aceea este zis:"S-a suit sus, a luat robia roaba, si a dat daruri oamenilor."Si acest:"S-a suit", ce insemneaza decat ca inainte Se pogorase in partile mai de jos ale pamantului?

CEL CE S-A POGORAT, ESTE ACELAS CU CEL CE S-A SUIT MAI PE SUS DE TOATE CERURILE, CA SA UMPLE TOATE LUCRURILE.

Si El a dat pe unii apostoli;pe altii,prooroci;pe altii, evanghelisti;pe altii, pastori si invatatori, pentru desavarsirea sfintilor, in vederea lucrarii de slujire, pentru zidirea trupului lui Hristos, pana vom ajunge toti la unirea credintei si a cunostintei Fiului lui Dumnezeu, la starea de om mare, la inaltimea staturii plinatatii lui Hristos;"

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sa fie mai clar, felul in care eu vad este ca Dumnezeu(Iahve) s-a impartit in Sapte Duhuri, si prin aceste Sapte Duhuri, El a adus schimbarile si ajutorul care a fost necesar ca omul sa fie salvat. La sfarsit toate Sapte Duhuri se vor intoarce inapoi la El pana El are o alta creatie.

OpHaNiM

Reputatie : 4488

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum